Ремонтирани са още 7,2 км от път II-81 Берковица – Монтана
Снимки: АПИ
С издаване на разрешение за ползване завърши основният ремонт на 7,2 км от път II-81 Берковица – Монтана, в участъка между село Благово и областния център Монтана (от км 94+000 до км 101+199.48). Проектът се финансира от Европейския съюз по програмата Интеррег V-A Румъния – България 2014-2020, чрез Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет и е част от проект „Монтана – Долж: По-добър достъп – по-близки общности“. Второкласният път е основна комуникация на Северозападна и Югозападна България през билото на Стара планина. Той е най-пряката връзка за жителите от областите Монтана и Видин със София, както и с Дунав мост II и пристанище Лом.
Ремонтът стартира през септември 2020 г. Обновеният участък започва около 2 км след с. Благово, продължава в посока Монтана, преминава по ул. „Диана“ в индустриалната зона на град Монтана и завършва преди пътния възел с обходния път на гр. Монтана и бул.“3-ти март“. Трасето свързва населените места в община Берковица с областния град Монтана. По него преминава натовареният трафик от София, през прохода „Петрохан“ за Монтана и Лом.
В началото на 2022 г. с издаване на разрешението за ползване приключи рехабилитацията на още един участък от път II-81 между селата Боровци и Благово, с дължина 7,71 км. С изпълнението на двата проекта е подобрено състоянието на близо 15 км от второкласния път между областния град Монтана и общинския център Берковица, повишена е пътната безопасност и е осигурена оптимална скорост на движение.
Отсечката е с нова асфалтобетонова настилка, обновена отводнителна система, изградени са нови окопи и дренажи. Укрепено е свлачището в участъка при язовир „Чернила“. Ремонтирани са мостът при 98-ми км над река Огоста, който е с четири отвора и дължина 85 м, и пътния надлез над ж.п. линията Бойчиновци – Монтана – Берковица. Съоръженията са с подменена хидроизолация, асфалтобетонова настилка, тротоари и предпазни огради. Участъкът е с нови ограничителни системи, пътни знаци и хоризонтална маркировка. За повишаване безопасността на движението на банкетите са монтирани соларни знаци за измерване на скоростта на движение на превозните средства.
Основният ремонт е изпълнен от консорциум „ХИДРО – ВОД СТРОЙ“ ДЗЗД, в който участват: „ХИДРОСТРОЙ“ АД и „ВДХ“ АД. Стойността на договора е 6 654 083 лв. с ДДС. Строителният надзор е осъществен от „Пътинвест-инженеринг“ АД, а авторският „Рутекс“ ООД.
Общата стойност на проекта е 7 310 357.79 лв. От тях 6 213 804.12 лв. са от Европейския фонд за регионално развитие, а 950 273.42 лв. е националното съфинансиране. 146 280.25 лв. е приносът на АПИ. Целта на проекта е развитие на пътната инфраструктура в трансграничния район чрез подобряване на достъпа до трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) в региона.